Lietuvos centrinis valstybės archyvas. Edukacija „Susipažink su istorijos šaltiniais Archyve. Tirk ir patirk!“

Tikslas – susipažindinti su Archyvu, jame saugomų šaltinių įvairove, skatinti mokinių suvokimą apie istorijos šaltinių svarbą, lavinti įgūdžius naudotis šaltiniais atkuriant praeities istoriją.

Turinys: Edukacijoje supažindinama su Archyve saugomais istorijos šaltiniais, jų įvairove ir Archyvu – vieta, kurioje saugomi unikalūs istoriniai šaltiniai. Kultūros edukacijos veikla suteikia galimybę apsilankyti Archyve ir gyvai pamatyti orginalius dokumentus. Mokiniams demonstruojami Archyve saugomi skirtingų rūšių dokumentai – nuotraukos, raštai, dienoraščiai, laiškai, afišos. Jie klauso garso įrašų, žiūri kino siužetus. Mokiniai atpažįsta ir aptaria įvykius, užfiksuotus istorijos šaltiniuose, vyksta šaltinių analizė, diskusija. Mokiniams pateikiamos praktinės, gilinančios istorines žinias ir kūrybinės, patyriminės užduotys, paremtos archyviniais dokumentais. 5–6 klasių mokiniai remdamiesi telegramomis atkuria istorinio įvykio – Dariaus ir Girėno skrydžio per Atlanto vandenyną 1933 m. liepos mėn. įvykių seką. Taip pat tampa istorinėmis asmenybėmis ir remdamiesi kitų žinomų asmenybių biografijomis (prezidento Antano Smetonos ir žydų gelbėtojos Onos Šimaitės gyvenimo aprašymais), sukuria savo biografijas. Vyresnių klasių (9–10 klasių) mokiniai kviečiami tapti istorijos kūrėjais, kritiškai vertinti istorijos dokumentus ir atrasti suklastotą dokumentą, taip pat atpažinti įvykius aprašomus skirtinguose istorijos šaltiniuose ir sukurti išskirtinį savo istorinį pasakojimą.

Laukiami rezultatai: Edukacija sukuria unikalią patirtį ir galimybę pasijusti istorijos kūrėjais, tyrinėtojais, istorinėmis asmenybėmis, kurios gali būti atpažįstamos iš istorijos šaltinių. Mokiniams suteikiama galimybė susipažinti ir analizuoti Archyve saugomus originalius istorijos šaltinius, patiems atrasti ir atkurti praeities įvykius, faktus bei sukurti naujus, savo istorijos šaltinius.

Tikslinė grupė: 5–6 ir 9–10 klasių mokiniai.

Paslaugos teikimo ypatumai: Ekskursija yra organizuojama O. Milašiaus g. 25. Ekskursijos yra nemokamos.

Kontaktinis asmuo: Lietuvos centrinio valstybės archyvo Dokumentų sklaidos skyriaus vedėja Džiuginta Abromaitienė, el. paštas: [email protected]; tel. +370 5 247 7802