Kai apdraustajam asmeniui apskaičiuotas darbo užmokestis mažesnis negu Vyriausybės patvirtinta minimalioji mėnesinė alga, draudėjas apdraustojo ir draudėjo valstybinio socialinio draudimo įmokas už tarnautojus ar darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, apskaičiuoja nuo realiai apskaičiuoto darbo užmokesčio ir papildomai iš savo lėšų sumoka apdraustojo ir draudėjo valstybinio socialinio draudimo įmokas nuo sumos, kurią sudaro skirtumas tarp ne mažesnės kaip Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos ir realiai apdraustajam asmeniui apskaičiuoto darbo užmokesčio, išskyrus atvejus, kai jie atitinkamą mėnesį buvo ne vyresni kaip 24 metų (taikoma iki kalendorinio mėnesio, kai asmeniui sukanka 24 metai).
Socialinio draudimo įmokų taip pat galite nemokėti, jei tai pirma savarankiška veikla po 2018-01-01 arba nuo paskutinės savarankiško darbo dienos jau yra praėję 10 metų. Pavyzdžiui, jei asmuo 2014 m. kovo 1 d. iki 2014 m. spalio 15 d. buvo įsigijęs verslo liudijimą ir antrą kartą savarankiškai dirbančiu asmeniu tapo 2025 m. sausio 20 d., tokiu atveju jam nereikia mokėti socialinio draudimo įmokų, nes nuo paskutinės jo vykdytos savarankiškos veiklos praėjo 10 metų. Jeigu asmuo nusprendžia pirmaisiais savarankiškos veiklos metais socialinio draudimo įmokų nemokėti apie tai informuoti „Sodros“ nereikia, tik tuo laikotarpiu asmeniui nesikaups stažas senatvės pensijai, taip pat ligos, motinystės, vaiko priežiūros ir kt. išmokoms gauti.
Paslaugos teikimo ypatumai Jeigu asmuo nuspręs pirmaisiais savarankiškos veiklos metais socialinio draudimo įmokas mokėti, turės pateikti „Sodrai“ laisvos formos prašymą ir jame nurodyti, kad nesinaudos pirmųjų metų lengvata ir pageidaus mokėti socialinio draudimo įmokas. Prašymą galima pateikti prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros draudėjui ar gyventojui ir pateikus laisvos formos prašymą. Elektroniniu paštu [email protected], tačiau prašymas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu. Atvykus į „Sodros“ skyrių, su savimi reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pavyzdžiui, pasą, asmens tapatybės kortelę. Užsiregistruoti vizitui galima čia. Siunčiant prašymą paštu, prie prašymo turi būti pridėta notaro, seniūnijos aptarnaujamos teritorijos seniūno ar kita Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta prašymą teikiančio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija.