Nuo 2020 metų Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau – Ministerija) inicijavo Lietuvoje Multidimensinės šeimos terapijos programos (toliau – MDFT programa) diegimą Lietuvoje. MDFT programa įdiegta Lietuvoje dėka 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ finansinės paramos, o tolimesnis jos įgyvendinimas tęsiamas valstybės biudžeto lėšomis. Nuo 2024 metų MDFT programos vykdymas pagal konkursą yra perduotas SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijai. Ministerija, kartu su Socialinių paslaugų priežiūros departamentu rūpinasi MDFT programos tvarumu, metodine pagalba programos įgyvendinimui, finansavimu, kt.
Kas yra Multidimensinė šeimos terapijos programa? MDFT programa yra įrodymais grįsta, holistinė, visą vaiko ir jauno žmogaus aplinką apimanti programa, skirta 11-17 metų vaikams ir jauniems žmonėms, kuriems yra būdingos kompleksinės elgesio problemos (pvz., mokyklos nelankymas, agresyvus elgesys, konfliktiškas bendravimas, polinkis žalingai vartoti narkotines ir psichoaktyvias medžiagas, polinkis nusikalsti, kiti elgesio ir emociniai sunkumai). MDFT programa yra mobili paslauga, t. y., specialistai dirba su vaiku ir jo artimąja aplinka, vaikui ir jo šeimai patogioje vietoje (pvz., šeimos namuose, mokykloje, kitoje aplinkoje, kurią gali pasirinkti pats vaikas ir šeima, kaip jiems saugią, jaukią).
MDFT programa veiksmingai gerina vaiko/jauno žmogaus integraciją ugdymo įstaigoje, padeda vaikui/jaunam žmogui pasirinkti jo gyvenimui geresnius sprendimus, keičia vaiko/jaunuolio aukštos rizikos elgesį, stiprina vaiko/jauno žmogaus savivertės jausmą, psichinę sveikatą, kuria apsauginius veiksmus, stiprina vaiko/jauno žmogaus santykius su jo tėvais/šeima, bendruomene. Vienas iš pagrindinių MDFT programos siekių – išgirsti vaiką/jauną žmogų, jo poreikius, jo lūkesčius, taip pat, padėti ir šeimai išgirsti vaiką/jaunuolį, suprasti ir savo pačių poreikius, kartu rasti sprendimus, kurie yra svarbūs ir vaikui, ir šeimai.
MDFT programa remiasi požiūriu, kad vaiko elgesio pokyčiai yra galimi tik tuo atveju, jei yra dirbama ne tik su juo pačiu, bet ir jo tėvais, globėjais (rūpintojais), kitais šeimos nariais, ugdymo įstaiga, bendruomene, kt., nes visos šios aplinkos turi reikšmingą poveikį vaiko elgesiui ir jo pokyčiams. Todėl darbas pagal MDFT programą vykdomas ir su vaiku, ir su visa vaiko artimąja aplinka.
Kuriose savivaldybėse galima gauti MDFT programos paslaugą? Lietuvoje veikia 3 MDFT komandos – Vilniaus m., Kauno m. ir Klaipėdos m. savivaldybėse, o kadangi MDFT programa teikiama mobiliai, jos paslaugas taip pat gali gauti vaikai ir šeimos, gyvenančios apie 100 km spinduliu aplink nurodytas savivaldybes. Iš viso, MDFT programa prieinama 42 savivaldybėse: Šios savivaldybės yra:
Kas gali gauti MDFT programos paslaugą? MDFT programa yra skirta 11-17 metų vaikams ir jauniems žmonėms, kuriems yra būdingos kompleksinės elgesio problemos/aukštos rizikos elgesys. Dėl MDFT programos poreikio gali kreiptis tiesiogiai tiek patys vaikai ir jauni žmonės, jų šeimos, tiek specialistai, dirbantys su vaiku ir šeima. Gavę kreipimąsi, MDFT specialistai susitinka su vaiku ir jo šeima, ir įvertina, ar MDFT programa tinkama konkrečiam atvejui spręsti. Jei priimamas teigiamas sprendimas – prasideda darbas.
Kiek laiko trunka darbas su vaiku/jaunu žmogumi ir jo šeima pagal MDFT programą? MDFT programos darbo su vaiku/jaunuoliu ir jo šeima trukmės vidurkis yra apie 4-6 mėnesius. Tačiau trukmė gali būti ir ilgesnė, jei atvejis yra ypatingai sudėtingas.
Daugiau informacijos apie MDFT programą: https://sos-vaikukaimai.lt/veiklos/multidimensine-seimos-terapijos-mdft-programa/
Kontaktinis asmuo: MDFT programos vadovė – Roberta Avramenko, Tel. nr. +370 657 69506 El. psštas: [email protected]