„Žvelk giliau” siekia edukuoti ir ugdyti tolerantišką Lietuvos visuomenę, turinčią pakankamai žinių apie psichikos sveikatos svarbą ir problemas. Tai projektas, keičiantis nuostatas ir kuriantis teigiamą pokytį psichikos sveikatos srityje. Psichikos sveikatos ambasadorių iniciatyva yra viena iš „Žvelk giliau“ ženklo projektų, kurios tikslas mažinti neigiamas nuostatas, mitus apie psichikos sveikatos sunkumų patiriančius žmones. Psichikos sveikatos ambasadoriaus tikslas – gavus specialų paruošimą savo patirties dalijimusi per socialinius ryšius bendruomenėje ar socialiniuose tinkluose keisti žmonių požiūrį į psichikos sveikatos sunkumus bei sutrikimus, skatinti pozityvias nuostatas ir elgesį juos patiriančių žmonių ar jų artimųjų atžvilgiu.
Kalbėjimas apie psichikos sveikatos sunkumus mažina psichikos sveikatos stigmą kuriant bendrystę, artumą, normalizuoja šią temą parodant jog su sunkumais susiduria įvairiausi žmonės – skirtingo amžiaus, išsilavinimo, socialinės padėties ir pan. sunkumų ir (ar) susidūrę su jais savo artimoje aplinkoje. Psichikos sveikatos ambasadoriui tai galimybė pasidalinti savo patirtimi, įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, būti išgirstam ir suprastam ar padėti kitiems geriau suprasti save. Tai yra galimybė prisidėti prie visuomenės požiūrio į psichikos sveikatą kaitos, stigmos mažinimo. Daugiau ar mažiau išreikštų psichikos sveikatos sunkumų bet kuriame gyvenimo etape galime turėti kiekvienas, o PSO teigimu, bent 1 iš 4 žmonių per gyvenimą patiria psichikos sveikatos sunkumų. Taip pat yra planuojama po kelių metų kartoti 2022 metais vykdytą Higienos instituto Psichikos sveikatos centro reprezentatyvų visuomenės nuomonės tyrimą, gautus rezultatus lyginti su praeitų metų tyrimo duomenimis ir pažvelgti, ar visuomenės požiūris į psichikos sveikatą keičiasi.
Kas gali tapti ambasadoriumi? Psichikos sveikatos ambasadoriumi (-e) gali tapti pilnametis asmuo, turintis psichikos sveikatos sunkumų patirties ar tokią patirtį išgyvenantį artimąjį, patyręs ar patiriantis stigmą dėl psichikos sveikatos bei norintis dalytis savo istorija su kitais. Nepilnametis asmuo psichikos sveikatos ambasadoriumi (-e) gali tapti su jo tėvų ar globėjų sutikimu. Ambasadoriai nėra konsultantai ar psichikos sveikatos ekspertai, nesitikima, kad jie dalins patarimus, tačiau jie gali dalintis savo ar savo artimųjų psichikos sveikatos sunkumų patirtimi bei kaip jie patyrė neigiamas nuostatas, elgesį į save.
Iniciatyvą įgyvendina: Higienos instituto Psichikos sveikatos centras ir LR Sveikatos apsaugos ministerija
Daugiau informacijos – https://zvelkgiliau.lt/
Kontaktinis asmuo: Higienos instituto Psichikos sveikatos centro Psichikos sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Adomavičiūtė, el. paštas: [email protected]